A nemrég történt kutyatámadásra való tekintettel, úgy döntöttünk, hogy egy hosszabb bejegyzést szentelünk a kutyák emberekkel szembeni agressziójának. Az első és legfontosabb dolog azt leszögezni, hogy az agresszió nem fajtától, kortól vagy nemtől, hanem csakis a gazdától, nevelésétől függ. Egy csivava harapásának ugyanaz a célja, indíttatása, mint egy pitbull harapásának. A hírekben ritkán, vagy egyáltalán nem hallhatunk kistestű kutyatámadásról, a "katasztrófák" szereplői a "harci kutyák". Azt fontos megjegyezni, hogy ezeknek a harci kutyáknak vajmi kevés közük van a kutyaviadalokon szereplő kutyákhoz, egy kutya csak akkor válik harci kutyává, ha tudatosan, vagy tudtunkon kívül azzá neveljük. Az agresszió valójában, nem maga a probléma, hanem a probléma eredménye.
Agresszió típusok:
Félelemből fakadó agresszió:
A félelemből fakadó agresszió rossz élményből, fenyegetettség érzéséből alakul ki. Az ilyen agressziójú kutyák általában először elkerülnek, menekülnek majd ha már ezt nem tehetik támadnak. Harapásuk inkább a védekezést mintsem a támadást szolgálja. Ilyenkor hangosan vicsorognak, morognak, ez is azt mutatja, hogy csak az őket megközelítőket akarják távol tartani maguktól. Ezeknek a kutyáknak nem sajnálatra, együttérzésre van szükségük, hanem egy erős vezetőre, aki mellett biztonságban érzi magát, és segít neki túljutni a problémáján. Ha ezt a fajta agressziót nem fékezzük meg időben, nagyon eldurvulhat.
Dominanciából fakadó agresszió:
A dominancia természetes viselkedés a kutyák között, az agresszió azonban nem. Az emberekkel szemben azonban semmiféle domináns megnyilvánulást nem szabad eltűrnünk. A kutyatámadásos esetekben szereplő kutyák általában az ilyen agresszió típusba tartoznak. A dominanciából eredő agresszió kialakulásának nagyon sok előzménye van. Néhány a sok közül: a kutya felugrálása, morgás az ételért játékokért, póráz húzása, dolgok kisajátítása stb. Ha ezeket problémákat nem kezeljük, akkor annak súlyos következményei lehetnek. A jó hír az, hogy ha a kutyának bebizonyítod hogy te vagy a falkavezér akkor örömmel adja át neked ezt a posztot, nem veszi személyes sértésként.
Magyarországon ritkán hallani olyan kutyatámadásról, amelyben kóbor kutyák támadnák meg az embereket, az utcán kóborló kutyák inkább elkerülnek minket.
Az igazsághoz hozzátartozik az is, hogy a kutyatámadásokban szereplő "gyilkos" kutyák gazdái nem éppen azok, akik lelkiismeretesen, minden nap sétáltatják, nevelik a kutyájukat. Sőt gyakran láncra verve, embertelen körülmények között tartják őket. Nem csoda, hogy egy ilyen kutya elszabadulása tragédiába torkollik.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése